مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس

ترکیبات چسب هبلکس چیست؟

همانطور که می‌دانید با پیشرفت تکنولوژی، صنعت ساخت و ساز هم  ناگزیر در حال پیشرفت و به روز رسانی می‌باشد. با وجود همین پیشرفت روز افزون در زمینه ساخت و ساز، سازه‌های بسیار محکم و تنومندی را توسط چسب بلوک هبلکس به اجرا درآورده‌ایم. یکی از مصالح بسیار کاربردی در این زمینه، بلوک هبلکس می‌باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس صحبت به میان آوریم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تعریف بلوک هبلکس

قبل از اینکه در مورد چسب بلوک هبلکس سخنی گفته باشیم، بهتر است با بلوک هبلکس آشنا شویم. این بلوک یکی از مهم‌ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز است. بلوک هبلکس یا بلوک AAC یک بتن پیش ساخته و سبک می‌باشد، که دانه‌های آن به وسیله‌ی حباب هوا با هم ترکیب شده‌اند. به روش ساخت این نوع بلوک‌ها، روش اتوکلاو و هوادار کردن می‌گویند.

بلوک هبلکس

‌در واقع استفاده از این روش را مهندسان و صنعت سازان سوئدی ابداع کرده‌اند. زیرا آنها بر این باورند که به جای چوب برای استحکام ساختمان باید از این بلوک‌ها استفاده شود. بلوک‌های هبلکس به دلیل اینکه به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی عمل می‌کنند، در هنگام ساخت و ساز در دیوارهای خارجی به کار برده می‌شوند، چرا که از جابجایی هوا به فضای بیرون جلوگیری به عمل می‌آورند.

چسب بلوک هبلکس

در سیستم تولید بتن یا بلوک AAC برای افزایش کیفیت ساخت و همچنین راحتی در نصب، از این نوع چسب استفاده فراوانی می‌شود. این چسب به صورت یک ملات خشک شده و آماده مصرف می‌باشد. هدف استفاده از این چسب مسطح کردن سطوح داخلی دیوارها و ایجاد سطحی هموار و مناسب است. چسب‌های هبلکس از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار هستند. ملات‌های آماده در دو رنگ خاکستری و سفید به بازار عرضه می‌شوند. بلوک‌ها با استفاده از این نوع چسب به راحتی قابل جابجایی هستند و مقاومت دیوارها را بالا می‌برند.

مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس

مواد اولیه‌ای که در ساخت این نوع چسب به کار برده می‌شوند، نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می‌کنند. زیرا وجود همین ترکیبات است که آن را به یک چسب فوق‌العاده تبدیل می‌کند. این چسب از فرمول سیمان به اضافه ماسه، پودر سنگ، آب و دو نوع مواد پلیمری تشکیل شده است. از سیمان برای ایجاد مقاومت بالا و همچنین چسبندگی مناسب در بلوک‌های ساختمانی AAC استفاده می‌کنند که در دو رنگ سفید یا سیاه تولید می‌شوند.

مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس

 از نظر قیمتی، چسبی که از سیمان سفید تشکیل شده کمی گران‌تر از چسب خاکستری است. در بین مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس، پودرسنگ حجم زیادی از این مواد را به عهده گرفته و نقش تکمیل کننده را ایفا می‌کند. به کار بردن مواد پلیمری در ساخت چسب‌ها، باعث کاهش رطوبت توسط بلوک‌های هبلکس می‌گردد.

نحوه استفاده از چسب بلوک هبلکس یا AAC

اصولا بسته‌های چسب هبلکس ۲۵ کیلویی هستند. برای این ۲۵ کیلو، ۷ لیتر آب مورد نیاز می‌باشد. پودر چسب را در ظرفی ریخته سپس آب را کم کم به آن اضافه نمایید. بعد آب و پودر چسب را به قدری هم بزنید، تا به حالت خمیری درآید. سپس خمیر را برای مدتی استراحت دهید و دوباره شروع به همزدن خمیر کنید. اگر باز هم خمیر خشک بود، مقداری آب به آن اضافه کنید. وقتی که مواد حالت یک دست پیدا کرد، خمیر شما آماده است .در آخر با یک ماله، چسب خمیری شکل را بر روی سطوح بلوک هبلکس یا AAC بکشید. ضخامت چسب‌هایی که آماده می‌کنید باید چیزی حدود ۲ یا ۳ میلیمتر باشد که بلوک‌ها به راحتی به هم بچسبند. سپس بلوک‌ها را به صورت مرتب روی همدیگر بچینید.

خواص چسب بلوک ساختمانی هبلکس

استفاده از این نوع چسب در سازه‌های ساختمانی مزایای فراوانی دارد، که در ادامه به مهم‌ترین مزایای آن اشاره خواهیم کرد.

  • مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی فولاد

فولادی که در اجرای ساختمان به کار برده می‌شود، ممکن است بعد از مدتی دچار زنگ زدگی شود. به همین دلیل ساختار این ملات از مقاومت بالایی در زنگ زدگی فولاد برخوردار است. یعنی این نوع چسب در برخورد با فولاد به هیچ عنوان موجب خوردگی یا زنگ زدن آن نمی‌شود.

چسب بلوک ساختمانی هبلکس

  • سبک بودن چسب هبلکس

چسب بلوک AAC  به دلیل وزن  بسیار کمی که دارد، هیچ‌گونه فشار یا بار اضافی به ساختمان تحمیل نمی‌کند. با برداشته شدن بلوک و ملات‌های سنتی قبل، این نوع چسب بهترین جایگزین برای آنها بوده است.

  • ضد آب بودن چسب

از دیگر مزیت برتر این نوع چسب ضد آب بودن آن است. این موضوع بدان معناست که چسب‌ها به هیچ عنوان رطوبت و آب را از خود عبور نمی‌دهند. در نتیجه به دیوارهایی که در آن‌ها از این ملات استفاده می‌شود، دیوار ضد آب می‌گویند.

  • چسبندگی بالای چسب بلوک هبلکس

این چسب از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، به طوری که ایمنی دیوارها را تا حد بسیار زیادی مورد ضمانت قرار می‌دهد.

  • استفاده راحت از چسب

چون ملات این نوع  چسب آماده می‌باشد و تنها با مخلوط کردن آب قابل استفاده است، پس می‌توان از آن به عنوان یکی از راحت‌ترین چسب‌های قابل استفاده یاد کرد.