فرایند تولید بلوک هبلکس

فرایند تولید بلوک هبلکس های AAC

بلوک هبلکس های بتنی هوادهی اتوکلاو به عنوان بتن سبک اتوکلاو نیز شناخته می شوند

بتن هوادهی (AAC) یکی از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست و دارای گواهینامه سبز است.

در اواسط دهه ۱۹۲۰ توسط معمار سوئدی به یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در اروپا تبدیل شد. و در بسیاری از کشور های دیگر در سراسر جهان به سرعت در حال رشد است. اساسا، AAC مخلوطی از سیمان، خاکستر بادی است.

در اینجا، پودر آلومینیوم با هیدروکسید کلسیم و آب واکنش داده و H2 را تشکیل می دهد. گاز هیدروژن کف می کند و حجم مخلوط خام را دوبرابر می کند و حباب های گازی ایجاد می کند در پایان، در فرآیند کف کردن، هیدروژن به اتمسفر فرار می کند و هوا جایگزین آن می شود. وقتی هوا هنوز کامل خارج نشده کیک هنوز جامد است اما هنوز نرم است. سپس آن را به بلوک هبلکس برش داده و به مدت ۱۱-۱۲ ساعت در یک محفظه استوانه ای قرار می دهند.

در طول این فرآیند سخت شدن فشار بخار، زمانی که دما به ۱۹۰ درجه سانتی گراد (۳۷۴ درجه فارنهایت) و فشار به حداکثر ۱۲ بار می رسد. ماسه با هیدروکسید کلسیم واکنش می دهد و هیدرات سیلیکات کلسیم را تشکیل می دهد که به AAC خواص استحکام بالا و وزن سبک، جامد اما نرم می دهد. بعد از اتوکلاو فرآیند، مواد برای استفاده فوری در محل ساخت و ساز آماده است.

بلوک هبلکس به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در اروپا و در بسیاری از کشور های دیگر در سراسر جهان به سرعت در حال رشد است. مشخصه AAC در خانه های سبز مفید است و باعث صرفه جویی در زمین های حاصل خیز است.

مواد تشکیل دهنده بلوک هبلکس

سیمان: ماده ای است که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود و سفت می شود و می تواند بچسبد.

خاکستر بادی: یک محصول صنعتی زباله است که برای کاهش هزینه ساخت استفاده می شود. چگالی خاکستر بادی بین ۴۰۰ – ۱۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. عایق حرارتی، مقاومت در برابر آتش و جذب صدا را فراهم می کند.

سنگدانه: سنگدانه های ریز اساساً ماسه ای هستند که از سنگ خرد شده تشکیل شده است که حداکثر ذرات از آن عبور می کنند.

سنگ آهک: این ماده از کلسیت آراگونیت تشکیل شده است.

پودر آلومینیوم: آلومینیوم یک عامل انبساط است. هنگامی که ماده اولیه با آلومینیوم واکنش می دهد حباب هوا به دلیل واکنش بین هیدروکسید کلسیم، آلومینیوم و آب و هیدروژن ایجاد می شود.

۲Al+3Ca(OH)2 + 6H2O 3CaO.Al2O3.6H2O + 3H2

گچ: گچ به راحتی در بازار موجود است و به صورت پودر استفاده می شود.

فرایند تولید بلوک هبلکس

فلوچارت ساخت بلوک هبلکس (AAC)

مرحله ۱ – آماده سازی مواد اولیه

فرایند تولید بلوک هبلکس های AAC با تهیه مواد خام آغاز می شود. لیست مواد اولیه و جزئیات مربوطه در زیر ذکر شده است

  • مخلوط دوغاب
  • ریخته گری بلوک هبلکس ها روی قالب
  • قالب گیری و سیم بری
  • بخار با فشار بالا
  • عمل آوری به مدت ۱۲ ساعت
  • بلوک هبلکس های AAC آماده برای فروش
  • افزودن آلومینیوم
  • پودر سیمان
  • گچ
  • پودر سنگ آهک (پودر آهک مورد نیاز برای تولید AAC از خرد کردن سنگ آهک تا ریز به دست می آید)

سایر مواد مانند پودر آهک، سیمان، گچ و پودر آلومینیوم به مقدار متناسب شکل می گیرد

مرحله ۲ – دوز و مخلوط کردن

پس از آماده سازی مواد خام، مرحله بعدی فرآیند تولید بلوک هبلکس های AAC دوز و اختلاط است. روند دوز و اختلاط به معنای کیفیت محصولات نهایی است.

آلومینیوم حدود ۰٫۰۸ درصد کل مواد خشک موجود در مخلوط را تشکیل می دهد.

سیکل مخلوط کردن و ریختن ۵٫۵ دقیقه است. یک واحد دوز و اختلاط برای تشکیل مخلوط صحیح استفاده می شود.

در تولید بلوک هبلکس های AAC خاکستر بادی به داخل یک ظرف پمپ می شود. هنگامی که وزن مورد نظر در آن ریخته می شود، پمپاژ می شود. به طور مشابه پودر آهک، سیمان و گچ با استفاده از نوار نقاله در ظروف جداگانه ریخته می شود.

هنگامی که مقدار مورد نیاز هر یک از مواد تشکیل دهنده در ظروف جداگانه آنها پر شود، سیستم کنترل همه را آزاد می کند.

دوز و مخلوط کردن فرآیند به طور مداوم انجام می شود زیرا اگر بین شارژ و تخلیه مواد فاصله وجود داشته باشد، مخلوط باقی مانده ممکن است شروع به سخت شدن کند و کل واحد را خفه کند. در فرایند تولید بلوک هبلکس ، کل واحد عملیات دوز و اختلاط کاملاً خودکار است و به حداقل مداخله انسانی نیاز دارد.

مرحله ۳ – ریخته گری، بالا آمدن و پخت

پس از آماده شدن مخلوط مواد اولیه در قالب ریخته می شود. قالب ها می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند بسته به نوع ظرفیت نصب شده مانند ۴٫۲ متر در ۱٫۲ متر در ۰٫۶۵ متر در اندازه. قبل از ریخته گری، قالب ها با یک لایه نازک روغن در به منظور اطمینان از اینکه کیک سبز به قالب نمی چسبد. در حالی که دوغاب مخلوط شده و در قالب های چرب شده ریخته می شود.

آلومینیوم با هیدروکسید کلسیم و آب واکنش داده و گاز هیدروژن آزاد می کند. این منجر به تشکیل ریز می شود سلول هایی که باعث انبساط مخلوط دوغاب می شوند. چنین انبساط ممکن است سه برابر حجم اصلی آن باشد. اندازه حباب حدود ۲۵ میلی متر. بنابراین، این دلیل وزن سبک و خواص عایق بلوک هبلکس AAC است. هنگام افزایش روند به پایان رسید، کیک سبز مجاز به ته نشین شدن است.

معمولاً فرآیند افزایش و پیش پخت حدود ۶۰-۲۴۰ دقیقه طول می کشد. افزایش به ترکیب مواد خام بستگی دارد و شرایط آب و هوایی به همین دلیل، پیش کیورینگ به عنوان «پیش کیورینگ اتاق گرمایش» نیز گفته می شود. در پایان پیش از فرآیند پخت، کیک سبز به اندازه کافی سخت است که طبق الزامات سیمی بریده شود.

پخت در اتوکلاو – یک مخزن تحت فشار بزرگ. اتوکلاو معمولاً یک لوله فولادی به قطر ۳ متر و ۴۵ متر است. بخار با فشار بالا به داخل اتوکلاو وارد می شود و معمولاً به فشار ۸۰۰ کیلو پاسکال تا ۱۲۰۰ کیلو پاسکال می رسد در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد.

مرحله ۴ – قالب گیری و برش

در فرایند تولید بلوک هبلکس ، هنگامی که کیک سبز به قدرت برش دست یافت، آماده است تا قالب‌گیری شود و طبق نیاز برش داده شود. قالب خارج از اتاق پیش پخت است، برای عملیات قالب گیری توسط جرثقیل بلند می شود. در حالی که تمام فرآیند های قبلی مانند آماده سازی مواد خام، دوز و اختلاط و ریخته گری تقریباً در تمام فناوری ها یکسان است.

فرآیند قالب گیری و برش بسته به ارائه دهنده فناوری بسیار متفاوت است. تفاوت در قالب گیری و فرآیند برش نیز از انواع قالب های مورد نیاز فناوری های مختلف مشهود است. بر اساس نحوه سبز بودن کیک، فرآیند برش در درجه اول ممکن است به عنوان کیک مسطح و کیک شیب دار طبقه بندی شود. قالب گیری شده و به خط برش ارسال می شود.

نتیجه گیری

– خاصیت سبک وزن بلوک هبلکس های AAC منجر به پایداری بالاتر بلوک هبلکس های AAC در ساختار ساختمان ها از آنجایی که تاثیر زلزله با وزن آن نسبت مستقیم دارد.

– ساختمان ساخته شده با استفاده از بلوک هبلکس های AAC قابل اطمینان تر و ایمن تر است. بلوک هبلکس های AAC بسیار بالا هستند.

– از نظر قدرت برتر، استحکام بالاتر این بلوک هبلکس ها به سازه ساختمان پایداری بیشتری می بخشد.

– ساخته شده از مواد غیر قابل تجزیه زیستی، که نه پوسیدگی دارند و نه کپک را جذب می کنند و فضای داخلی را حفظ می کنند.

– تمیز و بادوام، وزن بلوک هبلکس AAC تقریباً ۸۰٪ کمتر از آجر قرمز معمولی است که در نهایت منجر به کاهش وزن مرده علاوه بر این، کاهش وزن مرده منجر به کاهش استفاده می شود سیمان و فولاد که به صرفه جویی در هزینه کمک زیادی می کند.

– بلوک هبلکس های AAC ظاهری جذاب دارند و به راحتی با هر سبک معماری سازگار هستند. تقریبا هر طراحی را می توان با AAC به دست آورد.