بلوک هبلکس چیست

بلوک هبلکس چیست ؟

بتن هوادهی اتوکلاو یک محصول ساختمانی سبک ، دارای مقاومت زیاد ، بسیار عایق و با دوام است که در طیف وسیعی از اندازه ها و مقاومت ها تولید می شود. بلوک هبلکس دارای وزن کمی است و در مقایسه با آجر های قرمز، بلوک هبلکس سه برابر سبک تر است.

تاریخچه

اولین بار بلوک سبک بتن هوادار اتوکلاو (بلوک هبلکس) در سال ۱۹۲۴ در سوئد ساخته شد. این ماده به یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در اروپا تبدیل شده است و در بسیاری از کشورهای دیگر جهان به سرعت در حال رشد است.

بلوک هبلکس از مواد معمول آهک ، سیلیس ، سیمان و آب و مقدار کمی ماده پودر آلومینیوم می شود. پس از اختلاط و قالب گیری ، سپس تحت حرارت و فشار اتوکلاو می شود تا خصوصیات منحصر به فرد خود را ایجاد کند.

بلوک هبلکس از ویژگی های عایق حرارتی و جذب صوتی بسیار خوبی برخوردار است.

بلوک هبلکس در برابر آتش و آفت مقاوم است و از نظر اقتصادی و زیست محیطی نسبت به مصالح ساختمانی سنتی مانند بتن ، چوب ، آجر و سنگ برتری دارد.

در نقطه ای که بلوک هبلکس مخلوط شده و در ساختار ها ریخته می شود ، چند واکنش ترکیبی اتفاق می افتد که به بلوک هبلکس دارای وزن سبک ( ۲۰ درصد سنگینی سیمان) خواهید رسید.

پودر آلومینیوم با هیدروکسید کلسیم و آب به قاب هیدروژن پاسخ می دهد. گاز هیدروژن کف کرده و حجم مخلوط خام را افزایش می دهد و باعث می شود تا گاز از فاصله ۳ میلی متر (⅛ اینچ) افزایش یابد. در اواخر مراحل کف ، هیدروژن به هوا فرار می کند و از طریق هوا جایگزین می شود.

بلوک هبلکس به دلیل مقاومت فوق العاده در برابر گرما ، آتش و صدا ، نوع منحصر به فرد و عالی از مصالح ساختمانی است ، بلوک هبلکس سبک وزن هستند و نهایت کارایی ، انعطاف پذیری و دوام را دارند.

وقتی کیک پخته شده از کوره پیش گرم خارج می شود ، جامد است اما هنوز نرم است. سپس به چند بلوک یا پانل برش داده می شود و به مدت ۱۲ ساعت در محفظه اتوکلاو قرار می گیرد. در طی این فرایند سخت شدن فشار بخار ، وقتی دما به ۱۹۰ درجه سانتیگراد (۳۷۴ درجه فارنهایت) می رسد و فشار به ۸ تا ۱۲ بار می رسد ، شن کوارتز با هیدروکسید کلسیم واکنش می دهد و هیدرات سیلیکات کلسیم را ایجاد می کند ، که به بلوک هبلکس استحکام و سایر خواص بی نظیر خود را می دهد.

پس از فرآیند اتوکلاو ، مواد برای استفاده فوری در محل ساخت آماده می شوند. بسته به تراکم آن ، تا ۸۰٪ از حجم یک بلوک هبلکس هوا است. چگالی کم بلوک هبلکس همچنین مقاومت فشاری ساختاری کم آن را به حساب می آورد. با این مقاومت بلوک هبلکس می تواند بارهایی تا ۸ مگاپاسکال (PSI1160) را تحمل کند ، تقریباً ۵۰٪ مقاومت فشاری بتن معمولی.

بلوک هبلکس فرصت های باورنکردنی برای افزایش کیفیت ساختمان و در عین حال کاهش هزینه ها در محل ساخت و ساز ارائه می دهد.