دلیل افزایش قیمت بلوک هبلکس در سال 1399

دلیل افزایش قیمت بلوک هبلکس در سال ۱۳۹۹

قیمت بلوک هبلکس ارتباط مستقیمی با قیمت مواد اولیه دارد. مواد تشکیل دهنده آن بلوک هبلکس عبارتند از :

سیمان، آهک، سیلیس، پودر آلومینیوم و آب.

در سال ۱۳۹۹ بدلیل افزایش قیمت حامل های انرژی ، قیمت پایه سیمان و آهک چندین بار دچار افزایش شد.

بدلیل رشد نرخ ارز و یا به تعبیری سقوط ارزش پول ملی ، قیمت پودر آلومینیوم هم مرتبا افزایش پیدا کرد و نمودار صعودی داشت. در نتیجه با افزایش های نامنظم و ناگهانی مواد اولیه ساخت بلوک هبلکس ، قیمت بلوک سبک اتوکلاو نیز متآثر از این عامل و با ابلاغیه انجمن صنفی بلوک های سبک هوادار (گازی)  متاسفانه چندین مرتبه افزایش پیدا کرد.

این افزایش قیمت بلوک هبلکس نه تنها به سود تولید کننده نبود بلکه باعث شد مقداری از بازار خود را نیز از دست دهد و از طرفی باعث کاهش نقدینگی برای تولید کننده و کاهش دپوی مواد اولیه و محصول تولیدی هبلکس شد.

دلیل مهم دیگر در سال ۱۳۹۹ تعطیلی کارخانه های سیمان بدلیل کاهش فشار گاز مصرفی و سهمیه بندی مازوت بود بطوری که چند هفته در کل بازار سیمان وجود نداشت و همین امر موجب افزایش قیمت سیمان در بازار سیاه شد.

مهمترین متریال مصرفی در سازه یک ساختمان بتن می باشد که با نبود سیمان عملا ساختمان سازی متوقف شد و به تبع آن ساختمان ساز ها با نبود سیمان و بتن خرید بلوک هبلکس جهت دیوارکشی را نیز متوقف کردند و این قضیه با نزدیک شدن به پایان سال ، اخذ پروانه های ساختمان را هم تقریبا متوقف کرد و ضربه اقتصادی بسیار سنگین و جبران ناپذیری به صنعت ساختمان سازی و صنایع تولید وابسته مانند تولید بلوک هبلکس وارد نمود.

امید است در سال یک هزار و چهارصد شاهد پیشرفت و گسترش صنعت ساختمان باشیم و بتوان در قاطبه ساختمان سازی ها از بلوک هبلکس بکاربرد.