بررسی عوامل ایجاد ترک در بلوک سبک اتوکلاو

بررسی عوامل ایجاد ترک در بلوک سبک اتوکلاو

بلوک سبک اتوکلاو شده AAC کیبکس از ۵ ماده اصلی سیلیس ۶۵ درصد ، سیمان ۱۸ درصد ، آهک ۱۵ درصد و الباقی درصدهای کمی از پودرگچ و پودرآلومینیوم تشکیل می شود.

ترک خوردگی در دو مرحله ذیل قابل بررسی است:

الف) ایجاد ترک قبل از اجرای بلوک در تیغه چینی

ایجاد ترک در قبل از اجرا در بلوک متاثر از سه دلیل می باشد که بلوک در اثر همه عوامل ذیل دچار ترک در قبل از ارسال و اجرا می شود که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده و تفکیک است:

الف-۱) مواد اولیه:

 مواد اولیه ای که در ساخت بلوک سبک اتوکلاو کیبکس بکار گرفته می شود باید مطابق استانداردهای موجود در رابطه با مواد اولیه ساخت بلوک های  AAC  باشد. بکارگیری متریال بی کیفیت و با خلوص پایین در ساخت این بلوک باعث ایجاد ترک در بلوک قبل از ارسال آن خواهد شد.

الف-۲) ترک بر اثر مرحله میکس و پخت اتوکلاو :

 شرایط و درصد اختلاط متریال جهت تشکیل این بلوک از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از اختلاط مواد اولیه و گذر از کوره پیش گرمکن محصول وارد اتوکلاو خواهد شد و به مدت ۱۲ ساعت در فشار ۱۲ بار و دمای ۲۰۰ درجه سلیسوس پخت می شود و تمامی واکنش های شیمیایی مواد اولیه خنثی خواهد شد و پس از آن فعل و انفعالات شیمیایی ناشی از ترکیب مواد اولیه به هیچ وجه نخواهیم داشت و بلوک به مقاومت نهایی و دانسیته استاندارد مطابق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ۸۵۹۳ ISIRI جدول ذیل می رسد.

بررسی عوامل ایجاد ترک در بلوک سبک اتوکلاو

بررسی عوامل ایجاد ترک در بلوک سبک اتوکلاو

الف-۳) ترک بر اثر مرحله بسته بندی و بارگیری و تخلیه:

 پس از خروج محصول از اتوکلاو باید در محیط باز حداقل به مدت ۲۱ روز قرار گیرد تا با خروج رطوبت و بخار جزئی باقیمانده ، به دانسیته و مقاومت فشاری مطلوب برسد. حال اگر زودتر از ۲۱ روز محصول بارگیری و ارسال شود بعضا شاهد ترک یا شکستگی در بلوک قبل از اجرا خواهیم بود که جای نگرانی ندارد زیرا محصول طی فرآیند استانداردی از مرحله اتوکلاو گذشته و جمع شدگی زیر ۰٫۰۲ درصد مطابق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ۸۵۹۳ ISIRI خواهد داشت .

بدین معنی که می توان بدون هیچ نگرانی این بلوک را در تیغه چینی بکار برد و ترک ناشی از جمع شدگی پس از اجرا در آن وجود نخواهد داشت.

گاهی اوقات ترک ها ناشی از بارگیری غیراصولی با لیفتراک در جابجایی در محوطه دپو و یا در بارگیری روی تریلی یا در حین فرآیند حمل و نقل بر اثر بی احتیاطی راننده تریلی بوجود می آید که شرکت کیبکس متعهد است بار را بصورت سالم روی تریلی در مبدا تحویل مشتری دهد و مسئولیت هرگونه شکستگی بار روی تریلی بر عهده راننده یا شرکت حمل و نقل می باشد.

ب) ایجاد ترک بعد از اجرای بلوک در تیغه چینی

در اجرای هر گونه بلوک تیغه چینی اعم از بلوک کیبکس ، سفال و یا بلوک های سیمانی می بایست مطابق مقررات ملی ساختمان تمام دیتیل های استاندارد را رعایت کرد.

در اجرای بلوک سبک اتوکلاو رعایت نکات ذیل جهت عدم ایجاد ترک لازم و ضروری می باشد:

۱- در هنگام اجرای رج اول می بایست زیر رج اول یک لایه ۵ سانتی ملات ماسه و سیمان بصورت شمشه کش و تراز اجرا کرد. در اجرا باید دیوارها را در روز اول بصورت یک رجی چیدمان کرد و یک روز بعد از آن ادامه دیوار را چید تا رج اول به استحکام مناسب برسد و دیوار نشست نکند.

۲- طبق پیوست ششم نشریه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی محل اتصال دیوار به سازه فقط از طریق کف دیوار به زمین مجاز می باشد و از طرفین دیوار و تلاقی آن با ستون ها و سقف باید یک فاصله مجاز جهت خیز تیر در نظر گرفت که با مواد پرکننده پر شود تا در اثر زلزله یا ارتعاشات سازه دیوار ترک نخورد.

۲- یکی از نکات مهم قبل از اجرای گچ و یا پلاستر روی این دیوار آب دهی دو یا الی سه مرتبه به صورت پاششی است. بلوک سبک اتوکلاو بدلیل تخلخلی که دارد جذب آب بیشتری نسبت به بلوک سفال داشته که همین امر جزو مزیت های این بلوک در عایق بودن و چسبندگی بیشتر ملات است.

۴- در اجرای بلوک بهتر است از چسب مخصوص بلوک کیبکس و تهیه شده بصورت خمیری استفاده کرد و یک لایه ۵ میلی متر ضخامت حداقل از چسب هم در بندهای افقی و هم در بندهای عمودی بلوک ها باید بکار برد.

۵- بدلیل ضریب انبساط طولی متفاوت آهن، بتن و دیوار در محل تلاقی این بلوک با مصالح دیگر از جمله نبشی ،ستون و سقف پس از اجرای بلوک سبک اتوکلاو باید از یک لایه مش پلاستیکی جهت جلوگیری از ترک مویی پس از گچ کاری استفاده نمود.

۶- بدلیل صاف و تراز اجرا شدن دیوار بلوک سبک اتوکلاو و حذف گچ و خاک بهتر است ضخامت گچ کاری آستر و رویه حداقل ۲ سانتی متر باشد.

۷-با رعایت نکات فنی حین تخلیه بار در ساختمان می تواند بلوک را بصورت کاملا سالم در طبقات تحویل بگیرید.

 در نهایت با سپاس از توجه شما به مطالب فوق قابل ذکر است شرکت بتن سبک کیمیای بهروزی تمامی متریال مورد استفاده را از منابع معتبر و دارای تست آنالیز دوره ای و بعضا روزانه تهیه و استفاده میکند.

خط تولید شرکت کیمیای بهروزی کیبکس از پیشرفته ترین و بروزترین خط های اتوماتیک بلوک سبک اتوکلاو شده دنیا می باشد که ترکیب و اختلاط مواد با دقت بسیار بالا و توزین توسط لودسل های دیجیتال صورت می گیرد و تمامی پخت های اتوکلاو بدون دخالت دست بصورت تمام اتوماتیک تولید می شود که هر بار ارسالی دارای دیتاشیت منحصر فردی است که هم متریال آن و هم فرآیند تولید و پخت و ارسال آن قابل رهگیری است.

 لذا هیچگونه نگرانی در رابطه با متریال بکارگرفته شده و فرآیند تولید در کیبکس وجود ندارد و فقط رعایت نکات مختصر مقررات ملی ساختمان حین اجرا می تواند لذت ساختمان سازی  و بهره برداری از آن را برای شما خریداران و بهره برداران عزیز دو چندان کند.

با آرزوی موفقیت روز افزون